
Cikkünk első részében áttekintettük a pH-érték fontosságát a termőtalaj esetében. A második rész a talaj mérésére szolgáló eszközöket, illetve az elektródok tisztítását és karbantartását mutatja be.
A GroLine műszercsaládot a mezőgazdászok és növénytermesztők igényeinek figyelembe vételével tervezték. A műszerek lehetővé teszik a pH-érték (másik fontos mezőgazdasági paraméterként a vezetőképesség) mérését a talajoldatban és közvetlenül a termőtalajban (vagy akár a tápoldatban is). Webáruházunkban a GroLine termékcsalád valamennyi tagja megtekinthető.
A talajmérésre szolgáló pH-elektród gondozása és karbantartása
A pH-elektród megfelelő tisztítása és karbantartása rendkívül fontos, hiszen így biztosítható a mérési pontosság és hosszabbítható meg az elektród élettartama. A három legfontosabb jelszó a rendszeres tisztítás, a gyakori kalibrálás és a helyes kondicionálás.
A talaj mérése során fontos a megfelelő tisztítás, hiszen a mintából az elektródra kerülő lerakódás eltömheti az átvezetőt. Ha talajmaradvány van az elektród felületén, akkor azt nem szabad ledörzsölni onnan, mivel így megsérülhet az elektród. A szennyeződést öblítsük le desztillált víz segítségével.
A makacsabb szennyeződések és lerakódások a különböző tisztítóoldatok segítségével távolíthatók el. A talaj által okozott lerakódás a HI700663P oldat segítségével oldható le az elektród felületéről. A szerves eredetű szennyeződés esetében a HI700664P oldat használata célszerű. A tisztítóoldatok használata után az elektródot a további mérések előtt tárolóoldatba kell áztatni legalább egy órára. Ezek 120 ml, 230 ml vagy 500 ml kiszerelésben vásárolhatók meg. Az elektród tisztításának menete:
Egy spriccflakont töltsünk meg ioncserélt vagy desztillált vízzel.
- A flakon segítségével öblítsük le az elektród felületét.
- Óvatosan rázzuk le az elektród felületén maradt vizet.
- Az elektród készen áll a tárolásra.
- Előfordulhat, hogy további tisztítás is szükséges lehet:
- Az elektródot öblítsük le ioncserélt vagy desztillált vízzel.
- Az elektródot áztassuk a szennyeződés típusának megfelelő tisztítóoldatba 15 percre.
- Az elektródot vegyük ki az oldatból.
- Az elektródot öblítsük le ioncserélt vagy desztillált vízzel.
- Használat előtt az elektródot áztassuk tárolóoldatba legalább egy órára.
A mérési pontosság a helyesen végrehajtott kalibrálás segítségével biztosítható. A kalibrálással korrigálhatók az elektród öregedéséből és állapotának romlásából származó pontatlanságok. Az elektród pontosságát számos tényező befolyásolja. A kalibrálást legalább két ponton ajánlott végrehajtani. A pontok értékeit úgy kell megválasztani, hogy a várható mérési eredmények közelében legyen. Ha például tudjuk, hogy a talaj pH-értéke 8,6 pH körül alakul, akkor az első pont értéke 7,01 pH legyen, míg a másodiké 10,01 pH.
Ajánlott a minél gyakrabban végrehajtott kalibrálás. Az elektród kalibrálásának menete (az adott műszerre vonatkozó konkrét utasítások a tartozék használati utasításban olvashatók):
- Egy spriccflakon segítségével öblítsük le az elektród felületét.
Az egy kalibrálásra elegendő tasakos oldat használata esetén vágjuk fel a tasakot.
- A műszert állítsuk kalibrálási módba.
- Az elektródot merítsük az oldatba olyan mélyre, hogy az érzékelő üveggömb és az átvezető teljesen az oldatba merüljön.
- Várjunk, hogy a mérés stabilizálódjon, majd hagyjuk jóvá a kalibrálási pontot.
- Vegyük ki az elektródot az oldatból és öblítsük le.
- Hajtsuk végre a fenti lépéseket a második kalibráló oldat esetében is.
- Lépjünk ki kalibrálási módból.
- A flakonban forgalmazott oldat használata esetén töltsünk az oldatból egy tiszta mérőpohárba.
Ha rendelkezésre áll mágneses keverő, akkor a poharat helyezzük a keverőre, és tegyünk a pohárba egy keverőmágnest.
- A műszert állítsuk kalibrálási módba.
- Az elektródot merítsük az oldatba olyan mélyre, hogy az érzékelő üveggömb és az átvezető teljesen az oldatba merüljön.
- Várjunk, hogy a mérés stabilizálódjon, majd hagyjuk jóvá a kalibrálási pontot.
- Vegyük ki az elektródot az oldatból és öblítsük le.
- Hajtsuk végre a fenti lépéseket a második kalibráló oldat esetében is.
- Lépjünk ki kalibrálási módból.
A pontosság érdekében ajánlott a friss oldatok használata.
A pH-elektród legfontosabb része a végén található érzékelőgömb. Ez olyan üvegből készül, ami reagál a hidrogénionok jelenlétére. A mérési stabilitás érdekében fenn kell tartani az egyensúlyt az elektród belsejében, ez a gömb nedvesen tartásával biztosítható. Az elektródot tárolóoldatban kell tartani. A nem megfelelő folyadékban tárolás (mint például a desztillált vagy ioncserélt víz) megrongálhatja az elektródot, ennek következtében pedig lassú és pontatlan lesz a pH-mérés.
Lehetséges, hogy a helytelen tárolásból eredő károsodás orvosolható. Ehhez az újratölthető elektródot újra kell tölteni friss elektrolittal, majd tárolóoldatba merítve kell tárolni. Így visszaállítható az egyensúly az elektród belsejében, bár előfordulhat, hogy az elektród állapota már olyan rossz, hogy ez sem segíthet. Az elektród kondicionálásának menete:
- Az elektród felületét öblítsük le desztillált vagy ioncserélt vízzel.
- Az elektródot merítsük a kondicionáló oldatba (ez lehet tasakos, illetve mérőedénybe töltött flakonos oldat). Mind az érzékelő gömb, mind az átvezető az oldat felszíne alá merüljön.
- A teljes hidratálás céljából hagyjuk az elektródot az oldatban legalább egy óráig, de akár egész éjszakára.
Reméljük, cikkünk hasznos segítséget nyújt a növénytermesztéssel kapcsolatos pH-mérések minél hatékonyabb elvégzéséhez.
Kapcsolódó termékek
Nettó ár: 6.800Ft
Bruttó ár: 8.636Ft
Nettó ár: 3.400Ft
Bruttó ár: 4.318Ft
Nettó ár: 19.975Ft